Skip to content

Lure coursing

Przywidz 8

Rhodesian Ridgeback a Coursing  Renata Sienkiewicz

Rhodesian Ridgeback jest rasą psów gończych stworzoną przez południowo afrykańskich osadników na początku poprzedniego stulecia. Na potrzeby tamtych trudnych czasów stworzono poprzez szereg świadomych krzyżowań rasę odporną na choroby, częste zmiany temperatury, zdolną do pościgu za dużą zwierzyną na długich dystansach , będącą w stanie obronić stad bydła przed atakiem lwa i innych dużych drapieżników.

Dzisiejsze życie nie niesie takich wyzwań jak tamte trudne czasy pierwszych osadników więc posiadanie ridgebacka jest nielada wyzwaniem aby zapewnić mu ten rodzaj aktywności dla której został stworzony. Biegi terenowe ( Coursing) są jedną z takich aktywności w której każdy Ridgeback odnajduje się doskonale. Psy tej rasy maja naturalny instynkt pogoni za uciekająca zdobyczą , a goniąc wykorzystują w większym stopniu wzrok  ( Sight) niż węch ( Scent) , stąd w Stanach Zjednoczonych zakwalifikowano je do grupy chartów ( Sighthound ). Według klasyfikacji FCI rasa Rhodesian Ridgeback należy do grupy 6 – gończe, posokowce i rasy pokrewne ( Scenthound and related). Nie da się ukryć więc , że Rhodesian Ridgeback ze względu na swoją dużą uniwersalność użytkową sprawia pewien problem z zakwalifikowaniem do odpowiedniej grupy .

Naturalną konsekwencja powyższej klasyfikacji jest to , że w USA od roku 1993 Rhodesian Ridgeback jest dopuszczony oficjalnie do startów w biegach terenowych na równi z chartami  i ma prawo do oficjalnej punktacji oraz tytułów Field Championship, Lure Courser of Merit, Lure Courser Excellent.

W Europie wśród uprawnionych ras startujących w oficjalnych zawodach są wszystkie charty grupy 10 (FCI), niektóre rasy z grupy 5 ,które mogą brać udział w European Lure Coursing Championship i  które mogą uzyskać tytuły krajowych championów bez prawa do CACIL oraz…  Rhodesian Ridgeback, który  wraz z Basenji, Podengo Portugues  i Hortaya Borzaya w niektórych krajach europejskich może brać udział w krajowych biegach terenowych , ale jak na razie nie jest uprawniony przez FCI do uzyskania tytułu championa.