Ruch a budowa ciała, część 1
Budowa ciała a ruch
W jaki sposób budowa wpływa na motorykę ruchu
W kilku krótkich postach postaram się zwrócić Waszą uwagę na pewne ważne składowe ruchu psa i w jaki sposób budowa ciała wpływa na motorykę ruchu. Zanim przystąpimy do szczegółowej oceny psa, musimy odpowiedzieć na pytanie jakie ogólne wrażenie sprawia pies. Czy wygląda jak typowy przedstawiciel swojej rasy? Czy jest zrównoważony w wyglądzie, zbalansowany w budowie, innymi słowy czy patrząc na niego nie odnosimy wrażenia, że czegoś jest za dużo lub za mało?
Czy w ruchu jest harmonijny, czy też sprawia wrażenie jakby każda część ciała poruszała się w innym kierunku? Aby ocenić odpowiednio konstrukcje ciała i ruch, należy właściwie zrozumieć jakie składowe dają taki a nie inny obraz psa. Każdy pies ma taką samą ilość tych samych kości ( z wyjątkiem kości ogona), ale ich długość i ułożenie różnią się w zależności od rasy. Idealne proporcje konstrukcji są opisane w standardach ras, ale podstawowa struktura jest jednakowa dla wszystkich ras.
Idealne proporcje ciała odnoszą się przede wszystkim do dwóch obszarów:
1. Stosunek wysokości do długości ciała
2. Głębokość klatki piersiowej do długości nóg
Pomyślcie o psie jako o napędzie w samochodzie. Grzbiet działa jak oś łącząca napęd przodu i tyłu. Jeśli proporcje długości kości przodu i tyłu są podobne, pies jest zrównoważonym typem swojej rasy. Idealne długości u rożnych ras różnią oczywiście
ogromnie między sobą, ale nadrzędne zasady są takie same dla wszystkich ras. Gdybyśmy próbowali ocenić jak proporcje rożnych kości dają lepszy ruch niż inne, to byśmy oszaleli próbując dopasować wszystkie rasy do jednego idealnego wzorca. Hodując owczarki niemieckie mój ideał psa i jego ruchu będzie zupełnie inny niż kogoś kto hoduje greyhoundy lub teriery. Najlepiej rozpatrywać konstrukcje psa w oparciu o funkcje,dla których ten pies został wyhodowany. Jakie jest przeznaczenie rasy, jaki jest charakterystyczny dla rasy ruch i tak dalej.
Ruch i konstrukcja ze względu na funkcje
Podzieliłabym rasy psów na trzy główne grupy ze względu na typ ruchu:
1. Psy poruszające się stępem, np. Foksterier
2. Psy poruszające się kłusem, np. owczarek niemiecki
3. Psy poruszające się galopem, np. Greyhoundy
W obrębie tych typów mieszczą się różnorodne rasy, których różnią się wielkością jak i zadaniem do wykonania.
Typ 1. „Stępaka” porusza się często energicznym, krótkim krokiem,przód jest często stromy, kąt łopatki i ramienia rozwarty, grzbiet jest często krotki, zaś tył odpowiednio zwrotny. Nadgarstki i śródręcze jest krótkie i strome, a stopy zwarte.
Typ 2. „kłusaka” reprezentują rasy, których zadaniem jest niezmordowana praca i pożądany jest tzw. ekonomiczny kłus. Wiele ras pracujących mieści się w tej kategorii, różnią jedynie w części przedniej, gdzie oczekuje się większej szybkości i aktywności przy udziale mniejszej energii. I tak np. rasy należące do Collie są lżejszej kości i bardziej otwarte w katowaniu
przodu niż owczarki niemieckie. Od owczarków nie oczekuje się dużej szybkości, raczej oczekuje się niezmordowanej pracy
w kłusie. Idealnie zbudowany owczarek porusza się efektywnym krokiem, który pokrywa duży obszar terenu przy minimalnej energii, czyli mniejsza ilością kroków, co przekłada się na dobry wykrok i pracę zadu. Nadgarstki i śródręcze są dłuższe i bardziej skośne czyli o dobrej elastyczności. Stopy są zwarte, a palce średniej długości do krótkich.
Typ 3 „Galoper”
Rasy należące do tej kategorii odznaczają się dużą zwrotnością i szybkością. Ten typ to przede wszystkim psy polujące i charty. U chartów ogromna energia napędowa pochodzi od stosunkowo długiego, bardzo mocnego i silnie umięśnionego zadu, który pcha psa do przodu przy udziale zwrotnych i umięśnionych łopatek i bardzo elastycznych nadgarstków ( śródręcza). Stopy chartów są średnie do długich o szczupłych ale bardzo elastycznych palcach.